top of page

רופאים ופסיכולוגים  מובילים ממליצים על ד"ר מירה אציל ועל "אינטליגנציה בריאותית"  כגישה  לשיפור התמודדות של חולים ומטפלים

פרופסור רפי קרסו

מומחה בנוירולוגיה ושיכוך כאב בעבר מנהל מחלקה נוירולוגית בבית החולים הלל יפה

הספר הנוכחי מגיע בעיתוי שבו התנועה לשינוי יחסי רופא-חולה הוא במוקד השיח החברתי, וכיום יש גל חזק של הבנה שיש להכשיר רופאים לטפל באנשים ולא  במחלות. למירה אציל טענה נועזת שהיום כבר יש לה אישוש מחקרי, כי  לתודעה יש כוח לשפר  שלומות והחלמה, ע"י השפעה  ברמה הביולוגית על תאים ותהליכים  בגוף.

היא מעודדת את החולה לקחת חלק פעיל במסע  ההחלמה, מעניקה  לו עידוד ותקווה, חיבור מחדש לכוחות החיים, ויכולת התבוננות בכל רוחב היריעה של חייו לא רק דרך  הפריזמה של מחלתו. בו בזמן היא  מעצימה את הרופא ומאפשרת לו להרגיש יעיל  יותר, ולהקטין  את השחיקה המקצועית.

כל אלה הם מרכיבי ה"אינטליגנציה הבריאותית" המושג הקולע שמציעה מירה אציל: כל הכישורים שתורמים  לשיפור ההתמודדות וההחלמה ממחלות קשות. מהספר מנשבת רוח של אופטימיות שמציעה להשתמש במחלה גם כהזדמנות לשיפור החיים. שפתו  רהוטה והוא  מתאים לקהל הרחב כמו גם לאנשי מקצוע. חולים ורופאים בני זמננו זקוקים לחשיבה מחדש על יחסיהם. חולים ורופאים, ירגישו שהספר נכתב אליהם ועבורם. רק לאחר קריאתו הבנו כמה הוא היה נחוץ.

RafiCarsso_2_edited.jpg

ד"ר אנדרה מטלון רופא משפחה

מנהל המחלקה לרפואת משפחה "שירותי בריאות כללית מחוז דן-פתח תקווה ות"א יפו, והמרכז הרפואי רבין בי"ח בילינסון. 

מירה אציל, בעלת שנים רבות של ניסיון בעבודה במערכות בריאות, הן בטיפול בחולים והן בהדרכת צוותים רפואיים, מציעה פיתוח של חוכמה מסוג אחר אותה היא מכנה "אינטליגנציה בריאותית  כדי להעשיר את הטיפול באנשים המתמודדים עם מחלות. היא מציעה  לפתוח את  "מניפת התודעה" אל מעבר לידע הביו-רפואי ולהתייחס גם לחוכמה רגשית ונפשית.  בספר  דוגמאות קליניות המדגימות את רעיונותיה, בשפה קולחת ובגובה העיניים, מתוך יחס רציני המתובל באמפתיה, חוכמה והומור.

זהו ספר מצוין לכל מי שמתעניין בבריאות, ומתמודד עם מחלות. חולים ובני משפחה, רופאים וצוותים רפואיים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים וכל מי שמטפלים בבני אדם.  כוחו של הספר הוא בכך שהוא מגייס את החולה לפעול בכל מה שתלוי בו ולהפוך מחסר-ישע  לגיבור מסע ההחלמה שלו.

  למטופל מציע הספר תמיכה במצוקתו ורעיונות להתפתחות וצמיחה מן המשבר. את איש המקצוע  הוא מזמין לתהליך של  אינטגרציה שישפר את האפקטיביות הטיפולית  שלו מול כאב, מוות וכאוס.

... אני רואה בו Text-Book שנותן תובנה, מגביר את המסוגלות העצמית  ומעלה את המשמעות בעבודתו של המטפל.

...זה הספר שהיה חסר ביער הידע הרפואי המצטבר. הוא גם נותן כלים וגם מתווה דרך להתנהלות איש המקצוע בביטחון, חמלה וכבוד מול עולמו של המטופל שלו.

תודה רבה, מירה.

רות בן אשר 

פסיכולוגית קלינית, מדריכה בפסיכותרפיה ובטיפול זוגי ומשפחתי. 

"...שלל הצבעים ועושר הערוצים הטיפוליים, יריעה רחבה הכוללת עולמות קוגניטיביים, רגשיים, ומשפחתיים, משולבים בכלים יצירתיים יחד עם הבנת החשיבות במשמעות שאדם מעניק לחוויה שלו. מעמידה  עצמה לרשות מטופליה, כנוכחות אמפאתית קשובה.תוך כיבוד מרחב הבחירה והמיקצב האישי של האחר. אומץ לבה וישירותה מכמירת הלב, חובקים את המטופל ואותה ברגעים של חסד, היוצרים חוויה מתמירה (טרנספורמטיבית) בה עוברים מטופליה מחוויה של "אין אונים" אל חיבור מחדש לרצון לחיים ולמה שחיים האלה יכולים להציע להם".

bottom of page